Eutanazja

Belgia drugim krajem na świecie dopuszczającym eutanazję

Belgia drugim krajem na świecie dopuszczającym eutanazję

Belgia jest drugim po Holandii krajem na świecie ustawowo dopuszczającym eutanazję. Dzisiaj, 23 września, weszło tam w życie nowe prawo, przyjęte przez belgijski senat w październiku zeszłego roku. Uznaje ono eutanazję za “akt prawnie dozwolony”, choć pod pewnymi ścisłymi warunkami. Rząd Belgii zaakceptował w piątek w zeszłym tygodniu ostatnie przepisy wykonawcze do ustawy. Przeciwko prawnej dopuszczalności eutanazji wielokrotnie protestował Kościół katolicki w Belgii.

Kard. Godfried Daneels, przewodniczący Konferencji Episkopatu Belgii mówił po decyzji senatu: “Myślę, że ustawa ta będzie miała bardzo niebezpieczne konsekwencje: chodzi o wybór pewnego typu cywilizacji, w której indywidualizm góruje nad solidarnością, a prawo do życia mają tylko osoby na to zasługujące, które gotowi jesteśmy zaakceptować.”

Ustawa dopuszcza uśmiercenie nieuleczalnie chorego pacjenta przez lekarza pod warunkiem, że pacjent prosi o to na piśmie, wielokrotnie, dobrowolnie, w sposób przemyślany, “bez zewnętrznej presji”. Możliwa będzie prośba wyrażona we wcześniej złożonym oświadczeniu, a także za pośrednictwem osoby trzeciej, wybranej przez pacjenta i nie zainteresowanej materialnie jego śmiercią. Choroba powinna być nieuleczalna, lekarz będzie miał obowiązek poinformować pacjenta o wszelkich możliwych sposobach leczenia, podtrzymywania przy życiu i uśmierzania bólu. Chory będzie mógł w każdej chwili wycofać prośbę, lekarz musi odczekać miesiąc i przez ten czas skonsultować się z całym “zespołem leczącym” pacjenta i z drugim lekarzem, a jeśli chory nie jest “w fazie końcowej” – nawet z dwoma lekarzami. O zamiarze trzeba będzie powiadamiać bliskich wskazanych przez pacjenta. Wszystkie przypadki wykonanej eutanazji będą kontrolowane przez specjalną komisję, która będzie kierowała akta wątpliwych spraw do prokuratury. Eutanazja nie spełniająca tych wszystkich warunków pozostanie karalna. Według różnych badań, w Belgii notuje się co roku od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy przypadków eutanazji przez odłączenie od aparatury lub odstawienie leków podtrzymujących przy życiu, przez podanie dużej dawki środków uśmierzających ból itp. Wielokrotnie przeprowadzane sondaże w tej sprawie wykazują, że ponad 70 proc. Belgów opowiada się za eutanazją.

hastagi na stronie:

#eutanazja w belgii #eutanazja na świecie #eutanazja belgia #belgia eutanazja #statystyki eutanazji #eutanazja w jakich krajach #eutanazja na świecie statystyki

Similar Posts