Eutanazja

Zabijać ludzi w śpiączce

Sąd w Niemczech, a było to już jakiś czas temu, podjął decyzję o odłączeniu będącej wstanie śpiączki 85-letniej kobiety od aparatury podtrzymującej życie. Zdaniem sędziów takie byłoby życzenie pacjentki, gdyby mogła je wyrazić. Natomiast biskup Lehmann skrytykował werdykt wyrażając też obawę, że wprzyszłości zabijanie na życzenie nie będzie należeć do rzadkości.

Podobnego zdania był też federalny minister sprawiedliwości Edzard Schmidt-Jortzig z FDP, który stanowczo sprzeciwił się temu, aby państwo wyrokowało ożyciu iśmierci.
Mówił on:
Dla mnie nie wchodzi w ogóle w rachubę możliwość, aby państwo przykładało rękę do zabijania ludzi. Jego zdaniem eutanazja jest zabójstwem zpremedytacją, które jest i będzie traktowane przez niemieckie prawo jako przestępstwo.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że ze względów historycznych właśnie w Niemczech nie powinno być zgody na eutanazję. Władze hitlerowskie uśmierciły wten sposób tysiące ludzi chorych psychicznie oraz niedorozwiniętych umysłowo ifizycznie. P rzeciwko eutanazji wypowiedzieli się liczni byli pacjenci klinik, którzy po wielomiesięcznym, anawet wieloletnim przebywaniu wstanie śpiączki odzyskali przytomność i dziś są wdzięczni swoim rodzinom ilekarzom, że nie zdecydowali się oni na odłączenie ich od aparatury.

Similar Posts