Eutanazja na

eutanazja na parkingach samochodowych

eutanazja na parkingach samochodowych
Szwajcarska organizacja Dignitas pomagająca ludziom popełniać samobójstwo świadczy teraz swoje usługi na… parkingach samochodowych Z zajmowanego dotąd apartamentu musiała się wynieść na skutek protestów innych

Szwajcarska organizacja Dignitas pomagająca ludziom popełniać samobójstwo świadczy teraz swoje usługi na… parkingach samochodowych
Z zajmowanego dotąd apartamentu musiała się wynieść na skutek protestów innych mieszkańców budynku.

Z usługi tej, zwanej “śmiercią na kołach” skorzystało już dwóch Niemców – w wieku 50 i 65 lat, którzy w ostatnim czasie zażyli zabójczą dawkę leków na parkingu samochodowym w pobliżu Zurychu. O sprawie doniesiono dopiero niedawno, kiedy lokalny prokurator potwierdził, że obaj mężczyźni pojechali na leśny parking i przyjęli w swych samochodach śmiertelną dawkę barbituranów.

Dr Philip Nitschke demonstrujący “maszynę do zabijania”. Otwarcie pierwszej w Niemczech filii szwajcarskiej organizacji Dignitas było początkiem ożywionej debaty na temat eutanazji, fot. AFP

Dignitas została zmuszona do opuszczenia apartamentu na zuryskich przedmieściach, który przez ostatnie osiem lat był jej siedzibą, ponieważ mieszkańcy budynku zorganizowali kampanię na rzecz jej eksmisji. Skarżyli się oni na traumatyczne przeżycia: spotykali w windzie ludzi jadących do mieszkania na trzecim piętrze, a po kilku godzinach widzieli ich wynoszonych w plastikowych workach.

Założyciel Dignitas, Ludwig Minelli mówi, że instytucja ta zdecydowała się na korzystanie z parkingów samochodowych ze względu na ogromny popyt na jej usługi. – Ludzie, którzy chcą umrzeć, nie mogą czekać, aż wyjaśni się obecny impas w sprawie eutanazji. Minelli zamierza oferować tę usługę w taki sposób, dopóki nie znajdzie stałej siedziby.

Dignitas – jej motto brzmi “Godne życie, godna śmierć” – pomaga nieuleczalnie chorym z całego świata odbierać sobie życie, wykorzystując liberalizm prawa szwajcarskiego w kwestii wspomaganego samobójstwa. W zeszłym roku z oferty tej skorzystało 200 osób, w tym dziesiątki Brytyjczyków.

Lokalne władze Schwerzenbach w pobliżu Zurychu odmówiły Dignitas korzystania z jej poprzedniego lokum, kiedy we wrześniu wygasła umowa wynajmu. Stowarzyszenie Hotelarzy Zurychu zabroniło korzystania w tym celu z pokojów hotelowych.

A to już wiesz?  Pierwszy wniosek o eutanazję w Polsce

W Szwajcarii jest kilka grup oferujących wspomagane samobójstwa, ale tylko Dignitas przyjmuje obcokrajowców. Od czasu jej powstania w 1998 roku z usług firmy skorzystało 753 cudzoziemców, za opłatą w wysokości 3000 funtów.

Przenosiny na parkingi samochodowe wywołały oburzenie w Niemczech, skąd w zeszłym roku pochodziła ponad połowa klientów Dignitas. Niemiecka Fundacja Hospicjum określiła to jako “obrzydliwe”. Dyrektor fundacji, Eugen Brysch powiedział, że to posunięcie pokazuje, iż Dignitas “jest zdecydowana robić biznes na ludzkim cierpieniu, realizując swoje szalone pomysły”.

Josef Hecken, minister sprawiedliwości w Saarze stwierdził, że metody te są “odrażające”, a poseł do szwajcarskiego parlamentu z ramienia partii socjaldemokratycznej Dieter Wiefelsputz oświadczył: – Musimy zrobić wszystko, by powstrzymać tę grupę. To jest haniebne.

Władze Zurychu wezwały do zmiany prawa federalnego, by położyć kres “turystyce śmierci”. Szwajcarski parlament ma debatować nad tą kwestią w najbliższych miesiącach.

źródło: The daily telegraph i Onet.pl

hastagi na stronie:

#eutanazja w holandii digtans

votes
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x